Spálu (scarlatina) můžete vyléčit i bez antibiotik
Spála (scarlatina) je extrémně infekční onemocnění vyvolané beta-hemolytickým streptokokem skupiny A (Streptococcus pyogenes) tvořícím exotoxin. Spála je přenášená kapénkovou infekcí. Tato infekce se dostává i na věci, které nakažený běžně používá jako je např. klika u dveří a vše na co sáhne, hračky, telefon atd. Zde mohou přežívat i pár dní. Může dojít i k nákaze přes otevřenou ránu, ale to bývá jen zřídka. Jako nejčastější cestu nákazy se považují horní cesty dýchací, kde se streptokok usazuje na sliznici, a poté množí. Následně proniká do krevního oběhu, kde se uvolňují tzv. erytrogenní toxiny. Spála nejčastěji postihuje děti ve školním a předškolním věku, tedy věku od 3 do 10 let. U kojenců do 5 -ti měsíců se téměř nevyskytuje. Inkubační doba trvá od 2 do 5 dní. Po tuto dobu je pacient infekční. Pokud již pacient byl v minulosti nakažen určitým typem streptokoka, tak je na něj doživotně imunní. Bohužel máme více typů streptokoků, a proto se onemocnění může opakovat více než jednou v životě. Jde především o spálovou vyrážku a streptokokovou angínu.
Počáteční stádium
Pacient si v počátečním stádu může spálu splést s angínou. Zprvu, se vyskytuje vysoká horečka doprovázená zimnicí. Následuje zánětem mandlí a s tím spojená bolest v krku. Na mandlích se tvoří hnisavé čepy. Nemocný je unavený a špatně se mu polyká. Také lymfatické uzliny jsou bolestivé a nateklé. Příznakem je i bílý povlak na jazyku, který se za 2-3 dny začne odlupovat. Častým příznakem je i kašel a bolesti hlavy či břicha. Za dva až tři dny po vypuknutí nemoci vyraší červená vyrážka, která připomíná husí kůži a která se nejprve objeví v podbřišku a pak se šíří velkou rychlostí i na okolí. Vyrážka může svědit.
Diagnóza spály
Zvracení, malinový jazyk, bolest břicha, streptokoková angína a exantém, který je především v podbřišku, na vnitřní straně stehen, tříslech, v podpaží a v loketních jamkách. Kůže je na pohmat drsná (příznak „husí kůže“), drobné papulky v oblasti lůžek nehtů, horečka je nízká.
Lékař odebere stěr z hrdla, někdy se provádí vyšetření krve pro zjištění přítomnosti protilátek na streptokoka (streptolysin 0). Poté se podají antibiotika penicilínové řady, které by se měli brát nejméně 10 dnů. Na svědivou vyrážku zabírají antihistaminika. Pacient je převážně léčen v domácím prostředí, při klidovém režimu.
Komplikace se mohou objevit již v průběhu onemocnění anebo až později po proběhlé infekci. Mezi časné komplikace se řadí hnisavé procesy, např. zánět středního ucha, zánět vedlejších dutin nosních, zánět srdečního svalu nebo bolesti kloubů. Vzácně se může objevit i v dalších orgánech. Pozdní komplikací je zánět ledvin.
Streptokokové infekce jsou velmi nakažlivé, zaručený návod, jak se jim vyhnout neexistuje. Nejdůležitější je dodržovat hygienické zásady (mýt si ruce, mít vlastní sklenici s pitím, vlastní příbor, kašlat se zakrytou pusou apod.). Zde by bylo na místě, aby pacient byl izolovaný v jiné místnosti než ostatní členové rodiny. Pokud někdo nese pacientovi jídlo nebo pití nebo ho navštíví, měl by mít na paměti, že právě vdechnutím se může nakazit proto bych doporučil užívat roušky. A u pacienta často větrat.
Pokud se chcete léčit doma bez užívání antibiotik tak i to je možné. Rozhodnutí zda antibiotiky zničíte již tak pochmurnou imunitu svého dítka za vás nikdo neučiní. Já jsem zvolil léčbu doma a velmi rychle se mi podařilo syna vyléčit. Užíval CDS2 7x 100 ppm asi tři dny souběžně s kloktáním cca 300 ppm a dělal koupele v lázni s MMS. Bylo dobré, že to podchytil hned v začátku.
Další případ byl chlapec 10 let. Maminka přišla 3 den nákazy. Věděla to přesně, jelikož ji kamarádka u které byli na návštěvě oznámila, že u syna propukla spála. Začal pít CDS2 7x denně 100 ppm a k tomu koupele v MMS a také kapání do nosu (50ppm). Přidali jsme i postřik na pokožku kde se vyskytly pupínky.