Pásový opar
Pásový opar (Herpes zoster) je infekční onemocnění kůže, které je způsobené virem Varicella zoster. Tento vir způsobuje například i plané neštovice. Po prodělání planých neštovic se může stát, že tento vir v těle jakoby usne a může se probudit po mnoha letech a opět se aktivovat. Opětná aktivace viru je zpravidla způsobena oslabením imunity organismu, podávání kortikosteroidů či imunosupresiv, zvýšenou námahou atd. Toto onemocnění postihuje hlavně ženy a to nad 50 let. Výsev puchýřků se objevuje nejčastěji na hrudníku, břichu, zádech, ale může se objevit i ve tváři.
Lékaři většinou diagnostikují pásový opar pomocí příznaků, jako jsou bolesti, výsev puchýřků, svědění. Dá se také diagnózu potvrdit virologickým a sérologickým vyšetřením. Průběh může být následovný. Nejprve se objeví palčivá bolest v oblasti krku dále na ramenech a trupu. Po pár dnech se na části těla objeví první puchýřky ve formě jakoby pásu, které jsou plné tekutiny. Tato místa jsou bolestivá na dotek a zčervenají. Po určité době, asi 1-2 týdny puchýřky splasknou a pomalu se na nich vytvoří strupy. V žádném případě bychom puchýře neměli škrábat, abychom si nevytvořili jizvy. Infekční jsou pacienti pro své okolí jen v době puchýřků. Jakmile se začínají tvořit strupy tak už ne. Včasnou léčbou můžeme předejít větším bolestem. Užívají se antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva. Nejběžnější léčba u lékaře je podáváním virostatik. Virostatika s účinnou látkou aciclovir se podávají buď nitrožilně, nebo v tabletkách. Nejčastější léky nesou název: Zovirax, Herpesin, Provirsan nebo Valtrex. Pokud pacient prodělává časté pásové opary je vhodné udělat další vyšetření, jelikož to poukazuje na další problémy jako je rakovina nebo HIV infekce.
Jsou případy, kdy se opar objevil ve tváři tzv. „obličejovou růži“ a zde je riziko ochrnutí obličejových nervů. Mohou být také postižené oči a zde hrozí riziko oslepnutí.
Z mé praxe uvedu dva případy, které bych chtěl zmínit. Jedním byla jedna paní ( 42 let), která má dlouhodobě lupénku a docela jak sama říkala, trpí na virová onemocnění všeho druhu. Zde ale zmíníme jen onen pásový opar. Jednoho dne mi zavolala, že asi bude mít zase pásový opar. Pozná to už podle bolestí v oblasti krku a ramen. Nasadili jsme tedy následovnou léčbu:
1, koupele v MMS s HGS každý den
2, pití CDS2 50 ppm 5x denně (dávku zvyšovat)
3, prostorové inhalace na noc nejlépe MMS s HGS
4, potírání kůže se CDS2 koncentrace 2000 ppm + DMSO 3X denně
5, po výsevu pupínků můžete stříkat CDS2 (bez DMSO) kdykoliv při svědění
Paní byla nadšená a pustila se do užívání a druhý den mi volala, že ji bolesti odezněly. Další den zaznamenala výskyt puchýřků, ale jiné než je znala, popisovala mi, že nejsou vodnaté. Jsou jako by jen vyrážka. Po pěti dnech se mě ptala, jestli má dále užívat CDS2 jelikož už je zdravá. Jak to tak bývá, aby se vše doléčila, je vhodné, aby se CDS2 bralo ještě aspoň 3 dny.
Dalším z mnoha případů byla žena 55 let. Která přišla v době, kdy měla už výsev puchýřků a dost ji to bolelo a svědilo. Také jsem ji doporučil stejný postup jako u předchozí paní. Důležité bylo začít co nejdříve. Hned doma udělala koupel a už po ní se cítila lépe. Méně ji svědila pokožka. Trvalo to celkem 7 dní a paní ani nic nebolelo ani nesvědilo. Po vyrážce nebyla ani památka. I zde jsem doporučil pokračovat v léčbě ještě minimálně 3 dny.