Lupy ve vlasech (Seboroická dermatitida)
Je to onemocnění vlasové části hlavy a obličeje. Onemocnění se projevuje tvorbou šupin a svěděním. Lupy, které můžeme vidět nejsou jen kosmetický problém, ale především zdravotní problém. Nejdříve si musíme připomenout, že svědění nebo podráždění pokožky hlavy může způsobit mnoho faktorů. Nejčastějším v poslední době je reakce na chemii nebo napadení pokožky plísňovou infekcí. Patogen, který to způsobuje je kvasinka Pityrosporum ovale. Můžete namítat, že je součástí lidské mikroflóry. Ano to je pravda, problém vzniká, až když selže imunitní systém a kvasinka se přemnoží. Můžou to ale způsobovat i klimatické podmínky, oslabený imunitní systém, hormonální problémy, genetika či špatná životospráva. Lékaři také kladou důraz na chybějící vitamíny a to především B7, B6 a B2.
Příznaky jsou u dospělého jedince trochu jiné než u dítěte. U dospělého pacienta se tvoří suché či mastné šupiny. Může se objevit i žlutočervené papuly za ušima a na okrajové části vlasové části. Může se toto zarudnutí rovněž objevit u kořene nosu a na obočí. Dětského pacienta trápí především tvorba žlutých krust ve vlasové části. Mohou se objevit i prasklinky. Červené papuly najdeme zejména v obličejové části a za ušima se šupinky také mohou tvořit. U starších dětí se tvoří až 2 cm velké jakoby strupy žluté barvy. Výskyt je především v zimním období.
Lékař vám zpravidla předepíše antimykotika, která odstraní příčinu. V terapii se používají lékové skupiny imidazoly, sulfid selenu pro zmírnění příznaků i krátkodobě kortikoidy.
Já mám výbornou zkušenost s užitím CDS2. Nejen, že to nezatěžuje tělo, ale působí velmi rychle. Nejlepší je když si můžete po každém umytí spláchnout hlavu CDS2 o síle cca. 200-400 ppm. Svědění a lupy prostě zmizí. Je to způsobeno již výše zmíněnou kvasinka Pityrosporum ovale. Tato kvasinka rozkládá kožní maz na pokožce a tvoří se mastné kyseliny, které pokožku dráždí. Tím nás to nutí k poškrábání a poškrábaná pokožka je opět napadnutá a proces se opakuje. Kůže se může olupovat až 3X rychleji než normálně. Doporučuji na noc si dát B-komplex. Asi by bylo správné omezit i tučná jídla, jídla s mlékem, sýry, smažená jídla a cukr, bílou mouku. Ale mé zkušenosti jsou takové, že i když jen poléváte pokožku hlavy a nic jiného neuděláte tak lupy zmizí. To se týká lehkých případů. Pokud je forma rozsáhlejší a těžší tak bych do pokožky vtíral (či ji postřikoval) ještě 2X denně CDS2 o síle 1000 ppm s DMSO po dobu 1 týdne. Zde je omezení jídelníčku na místě a také dodání B-komplexu ve večerních hodinách.
Jako příklad vám mohu nabídnout mladou paní, která sama trpěla častým výskytem lupů a k tomu měla dvouleté dítko, které v zimním období mělo hlavičku posetou žlutými skvrnami. Je to vlastně naše vzdálená sousedka a přišla se poradit, co s tím má dělat. Začala po umytí prckovi potírat hlavičku CDS2 o síle150 ppm….další den 200 ppm a další už 250 ppm po třech dnech mi volala, že se stav výrazně zlepšil. Domluvili jsme se, že hlavičku bude dále potírat až do úplného vymizení. Ona sama polévala každý večer svou pokožku hlavy CDS2 o síle 400 ppm. Její pokožka přestala svědit již po prvním polití. Za týden nebylo po lupách a podráždění ani památka.